Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Arbanasi ŞEHİR REHBERİ

Ormanlar ve dağlar ülkesi Bulgaristan’nın saklı cennetinden,gizli kalmış vahala...

Ormanlar ve dağlar ülkesi Bulgaristan’nın saklı cennetinden,gizli kalmış vahalarından geçerek Veliko Tırnovo ‘ya bağlı olan tarihi Arbanasi köyüne ulaşıyoruz.

Arbanassi, 17. ve 18. Yüzyıllardan kalma çok değerli kiliseleri ve Osmanlı döneminden kalma sivil mimari yapılarıyla meşhurdur. Arbanassi’nin tarihçesine dair ilk yazılı belge ise, Osmanlı Sultanı I. Süleyman’ın (Kanuni) yayınladığı bir fermanda görülür - Civarda bulunan geniş arazi ve yerleşkeleri Veziri Azam’ı Rüstem Paşa’ya hediye ettiğini deklare ettiği fermandır. Arbanasi, her şeyden öte etimolojik kökü itibariyle ilginç bir tarihsel bilgiye ışık tutmaktadır.

Bulgar topraklarının abartısız her bir yerinde olduğu gibi burada da karşımıza çok kuvvetli bir zanaat geleneği ve envai çeşit el sanatı ve manüfaktür geleneğinin hala yaşatıldığı bir ambiyans çıkıyor.

Neredeyse tamamı restore edilmiş Osmanlı – Türk ahşap konaklarında sergileniyor ve sokaktaki yöresel kıyafetli kadınlar tarafından da turistlerin beğenisine sunuluyor buranın folklörik kıyafetleri, ev eşyaları ve el işi ürünleri mutlaka görülmesi gerekir.

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.