Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Etır ŞEHİR REHBERİ

Etır (Etâr) mimari ve etnografya açıkhava müzesi, Bulgaristan’da...

Etır (Etâr) mimari ve etnografya açıkhava müzesi, Bulgaristan’da kendi alanında bir ilktir. 7 Eylül 1964’te açılan müze, Gabrovo ilinin 8 km güneyinde yer almaktadır. Etır Müzesi’ni kurma fikri, Lazar Donkov’a aittir. Donkov kuruluş sebebini şöyle açıklıyor: “Şimdiye dek mevcut müzelerde izleyiciye, geçmişe ait realitelerle doğrudan temas imkanı sağlanamıyordu. Bütün bunlar bende açık alanda faaliyet gösteren bir müze kurma fikrini doğurdu.Böylece geçmiş gözle görülür, kolay anlaşılır ve algılanır hale gelecek, bu koskocaman ulusal zenginlik muhafaza edilmiş olacaktı.” Müzede su teknolojileri, içinde zanaat atölyeleri bulunan evler ve kamu yararına açılmış mekanlar olmak üzere 50 iş yeri bulunmaktadır. Müze sergisinin amacı, 18. yy.’ın ikinci yarısını ve 19. yy.’ın ilk yarısını kapsayan Bulgar Rönesansı döneminde Gabrovo’nun ve yöresinin mimarisini, törelerini ve iktisadi yaşamını ortaya koymaktır. O dönemde şehirde 26’dan fazla zanaat geliştirilmiş ve elde edilen ürünler Bükreş, Viyana, Marsilya ve Anadolu’da pazarlanma imkanı bulmuştur. 1830’lu yıllarda meydana gelen olumlu iktisadi ve siyasi değişimler, Gabrovo’nun önemli bir iktisat, kültür, eğitim ve ticaret merkezi olarak kalkınmasını sağlamıştır.

Su teknolojileri

Etır’da, Bulgaristan’ın tek yerli su tekniği kompleksi bulunmaktadır. 10 iş yerinden oluşan bu kompleks, Avrupa’daki açık müzeler içerisinde en zenginlerinden ve teknik bakımdan en düzenli olanlarından biridir. Su Çarkı’nın, Etır’ın amblemi haline gelmesinin sebebi de budur. Kompleksin en önemli özelliği, tüm bölümlerinin aynen geçmişte olduğu gibi faaliyette olmasıdır.

Zanaatlar

Zanaatçılar çarşısında, Bulgar Rönesans’ı dönemi inşaatçılarının kabiliyetlerini ortaya çıkaran Balkan mimarisinin 16 örneği sergilenmektedir. Atölye evler, tüketicilere daha yakın olmak amacıyla sokağa uzanıyor. Etır’da eskiden de olduğu gibi zanaatçı, ürettiği malını kendisi satıyor. Bu sayede ziyaretçiler eski teknolojileri ve orijinal aletleri görme fırsatı bulabiliyor, ustalarla sohbet edebiliyorlar. Aynı zamanda metal, deri, toprak, ağaç, yün, yapağı vb. malzemelerden yapılmış eşyaları satın alabiliyorlar.

Sergiler – Saka’nın Evi

Bulgar Rönesans’ı dönemi Gabrovo evleri, güzel ve rahattır. Zamanla bu evler iç avludan çıkarak ön cepheleri sokağa doğru inşaa edilmeye başlanır. Öyle ki, zanaatçı müşterilerle doğrudan irtibat kurabilsin. Bu öne çıkma yarışı neticesinde sokak çizgisi gökkuşağı şeklini alır. Sokaklar dar, son derece sıkışık ve yer yer ev saçakları birbirine dokunur vaziyettedir. Evlerin diğer bir özelliği ise, ikinci katlara huzur ve aydınlık veren cumba ve konsollara sahip olmalarıdır. İki katlı, kapıları rozetli ve geniş sundurmalı olan evler, sahiplerinin ekonomik durumlarının iyi ve özgüvenlerinin artmış olduğuna işaret etmektedir. Gabrovolu Petır Saka’nın evi, 1850 yılında inşaa edilmiştir. 1970’te tekrar restore edilen ev, mimarideki Akdeniz etkisine örnek teşkil eder. Ön cephesi birçok pencere (21 adet) ve oymalı kolonlarla süslenmiş olup, açık sundurması köşk denilen kapalı bir bölüme uzanıyor. Ticari dükkandan oluşan ilk katta ustalar tarafından yapılan mallar satılmakta, ikinci katta ise ticari bir evin iç görünümü teşhir edilmektedir.

Panayırlar (3 – 5 Eylül)

Kısa tarihi boyunca Etır, Balkanların maddi – manevi kültürlerini muhafaza eden, aynı zamanda Bulgar halkının zanaatçılık geleneklerinin devamı olduğu iddiasını taşımaktadır. Bu yüzden 1990 yılında, müze ortamında halk sanaatları panayırı yapma fikri ortaya çıkar. Etır, ürünlerini tanıtmak, fikir ve tecrübe alışverişinde bulunmak amacıyla yapılan bu panayırlar sayesinde, ülkenin dörtbir yanından gelen zanaatçıların merkezi haline geldi. Yıllara göre iki, üç veya dört gün süren panayırda, alışverişin dışında ünlü ustaların sergileri açılıyor, ev zanaatları canlandırılıyor ve folklor gösterileri yapılıyor. Etır mimari ve etnografi kompleksinde sadece halk gelenekleri muhafaza edilmiyor. Aynı zamanda her ziyaretçi bunlara iştirak edebiliyor ve törelerinin esintisini hissedebiliyor. Etır, tüm yıl boyunca tatil günü olmaksızın çalışıyor.

Etır şehir rehberi ve Etır gezi rehberi fotoğraf galerisi;

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.