Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Kavala ŞEHİR REHBERİ

Kavala Şehri, Türkiye’den yaklaşık 170 km uzaklıkta, Batı Trakya‘nı...

Kavala Şehri, Türkiye’den yaklaşık 170 km uzaklıkta, Batı Trakya‘nın en önemli merkezlerinden biridir. Tarihi milattan önce 600’lü yıllara kadar dayanan Kavala, Taşoz’dan göçen göçmenler tarafından Neapolis - Yeni Şehir adıyla kurulmuştur. 1387’den 1912 yılına kadar Osmanlı egemenliği altında olan şehirin, bugün nüfusunun büyük bir kısmını Yunanlılar oluşturuyor. Özellikle 1923 yılında gerçekleşen nüfus mübadelesi sırasında Kapadokya’da yaşayan Rumlar buraya yerleştirilmiş.

kavala şehri

Bugün yaklaşık 60 binlik nüfusu ile Batı Trakya’nın en büyük merkezlerinden biridir. Kavala’nın Batı Trakya’daki diğer Osmanlı şehirlerinden en büyük farkı,Türk nüfusunun hiç kalmamasıdır. Burada camii görmek de mümkün değildir. Osmanlıdan kalan camiler ya kiliseye dönüştürülmüş ya da kapatılmıştır. Fakat yinede şehre girer girmez Osmanlı döneminden kalma Su Kemeri sizi karşılamaktadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış bu kemer, şehrin belki de en görkemli yapısı.

Görülmesi gereken diğer yerler

1.Panagia: Şehirde keşfetmeniz gereken ilk yer Panagia'dır. Eski bir şehir olan Panagia'yı görmek için yıl içinde çok sayıda turist buraya gelmektedir. Burayı gezmeye gitmeden önce mutlaka bir spor ayakkabısı yanınıza alın. Zira yokuşlu yolları sizi yoracaktır. Fakat gördüğünüzde tüm yorgunluğunuzu unutacak ve anın keyfini yaşayacaksınız.

2. Aziz Nikolai Kilisesi: Burası 1530 yılında İbrahim Paşa adına Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan bir cami. Ancak 1926 yılında minaresi kısaltılıp çan kulesine dönüştürülmüş ve kiliseye çevrilmiş ve Hıristiyan mozaikleri eklenmiş.

aziz nicolai kilisesi

3. İmaret: 18 kubbeli tipik bir Osmanlı yapısı olan İmaret içerisinde 2 medrese, 2 mescit ve bir imaret yani düşkünler evinin olduğu bir kompleks. Osmanlı zamanında Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından medrese ve aşevi olarak kullanılan İmaret Mısır Hükümeti tarafından alınmış ve şuan Kavalalı bir iş adamı tarafından işletilen oldukça lüks bir otel.

4. Kavalalı Mehmet Ali Paşa‘nın evi: Kavala’da doğmuş bir Osmanlı’nın Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Paşa, şehirde büstü dikilecek kadar seviliyor. Bunun başlıca nedeni ise Osmanlı İmparatorluğu’na karşı başkaldırıp kendi hanedanını kurması.

5.Su Kemeri:  Kavala'ya adım atar atmaz sizi karşılayacak olan eser Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı su kemeridir. Zamanında şehrin su ihtiyacını gidermek için yapılan bu eser ihtişamı ile insanı büyülemektedir. Şu anda altında su yerine arabalar geçiyor.

kavala su kemeri

Hatırlatalım! Kavala'ya gittiğinizde alıp dönemeden gelmeyeceğiniz tek şey meşhur Kavala kurabiyesidir. İnanılmaz bir tatta olan Bademli un kurabiyeleri özellikle çay ile oldukça güzel gidiyor.

 

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.