Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Nesebar ŞEHİR REHBERİ

Nesebar Karadeniz Sahillerinde bulunan minik şirin bir kasabadır. Yarımada üzerine...

Nesebar Karadeniz Sahillerinde bulunan minik şirin bir kasabadır. Yarımada üzerine, yaklaşık 3000 yıl önce, kurulmuş olan Nesebar Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisidir .1985 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir. Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi eserler,  Arnavut kaldırımlı şirin sokakları ve birçok deniz manzaralı lokantaları ile yaz aylarında birçok turist karşılayan Nesebar Bulgaristan sahillerinin en gözde turistik merkezlerinden birisidir .

NESEBAR

Burgaz, Bulgaristan’ın yıl içerisinde en çok turist çeken ve deniz turizmi açısından en büyük yerdir. Yaklaşık olarak 70bin türkün yaşadığı Burgaz, deniz kıyısında kurulmuş harika bir Bulgaristan kentidir. Kentteki en önemli üç turistik yer bulunuyor. Bunlar Nesebar, Pomorie ve Sozopol’dür. 

Sozopol şehir rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Burgaz’ı bırakıp şimdi harika bir kasaba olan Nesebar’ın harikalarını inceleyelim. Yukarıda saydığımız üç Burgaz kasabasının hiç kuşkusuz en cazip olanı Nesebar’dır. Burgaz kentine 30 kilometre uzaklıkta olan, küçük bir kayalık yarım adası üzerinde kurulmuş olan Nesebar,  Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir ki bunu Nesebar sokaklarında dolaşırken görebiliyoruz.

Nesebar Şehir Rehberi

Ortaçağ mimarasini kentte görmek mümkün oluyor. Arkeologların yoğun çalışmalar yaptığı kentte arkeolojik tatil merkezi olarak da adlandırılıyor. 1956 yılında kasaba arkeolojik ve mimarisiyle önemli bir yer olarak kabul edilmiştir. Şehirde çok sayıdaki kültürel anıt, UNESCO tarafından tescil edilmiş ve dünya mirası listesine eklenmiştir. Nesebar’ın sahili olarak bilinen Sunny Beach Ülkenin en çok bilinen tatil bölgesi. Yıl içerisinde çok sayıda turistin buraya uğradığı açıkça bilinmektedir. 4 Kilometre uzunluğunda olan Sunny Beach plajı özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

Nesebar Şehir Rehberi

Nesebar’a kuş bakışı baktığımızda aklımıza ilk gelen ülkemizin güzel şehirlerinden bir tanesi olan Amasra geliyor. Kayalık bir ada üzerindeki Nesebar Amasra’yı andırıyor ki coğrafk olarak birbirlerine çok benziyorlar. Nesebar’ı karaya bağlayan yolun doldurulduğu bilinmektedir. 300 metrelik yapay olan bir yol minik adayı karaya bağlamakadır.

Kasabanın tarihi Milattan Önce 600 yıllarına kadar dayanıyor. Kentte 13. Ve 19. Yüzyıllardan kalma birçok kilise, kale ve tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Kentte neredeyse yeni bina yok. Yani tarihi yapıtlar korunmakta ve günümüze kadar ulaştırılmaktadır ki bu da ülke yönetiminin ne kadar tarihi yapılara önem gösterdiğini arz etmektedir.  Nesebar’ın binalarının yanında taşlarla kaplı sokakları bile özenle korunmakta. Bu da kenti butik bir kasaba haline getirmiştir.

Kentin mimarisi çok eskilere dayanmaktadır ki Osmanlı mimarilerine çok sayıda rastlamak mümkün. Kentin her sokak başında veya sokak aralarında galeriler ve geleneksel el işçiliği dükkanları bulunmakta. Burada sergilenen ürünler çok uygun fiyata satın alınabiliyor. Kentte dolaşırken sokak ortasında standını kurmuş bir ressam görebilirsiniz. Bu size ilginç gelmesin çünkü kent içerisinde çok sayıda bu tür aktivitelere rastlamak mümkün.

Kente gidip tatmak isteyeceğiniz bir şey Nesebar dondurması olsun. Tat olarak tamamen diğer dondurmalardan farklı olan bu dondurmayı yemek isterseniz şu tavsiyemize uymanızı öneriyoruz; Nesebar’da dondurmalar tartılarak verilmektedir. Dondurma konileri (kornetler) çok sert ve içerisine dondurma girince yumuşuyor.  350 gramlık bir dondurmayı biz yaklaşık olarak yarım saatte bitirdik. Önceden uyaralım kornetler çok zor bitiyor. :)

Nesebar Şehir Rehberi

Kısacası otantik görüntüsüyle, temiz ve oldukça uygun fiyattaki kafeleri, restoranları ve güler yüzlü insanlarıyla Nesebar, UNESCO kültür mirası içerisinde yer almayı fazlasıyla hak eden bir kasaba. Üstelik hafta sonu gidilebilecek kadar yakın. Sizin de hafta sonu boş bir vaktiniz varsa düzenlediğimiz;

Nesebar turumuza hemen katılmak için tıklayın!

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.