Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Plovdiv ŞEHİR REHBERİ

Plovdiv şehri Bulgaristan’ın ikinci Büyük şehridir.Bir diğer adı olan Fili...

Plovdiv şehri Bulgaristan’ın ikinci Büyük şehridir.Bir diğer adı olan Filibe’yi Makedonya Kralı olan 2’ci Filip’ten almıştır.Bölge,1’ci Murat tarafından fethedildikten sonra, Aydın, İzmir, Manisa, Karaman ve Konya yörelerinden Yörük Türkmenleri bölgeye yerleştirmiştir. Plovdiv ve cevresinde hala Türk ve Pomak nüfusu varlığını korumaktadır. Filibe, Osmanlı Devleti’nin Balkanlara önem verdiği yerleşim merkezlerinden biridir. Günümüzde bile şehirde Türk – Osmanlı sivil mimarisi dikkat çeker.

Filibe

Cuma ve Şahabettin İmaret Camileri Osmanlı mimarisinden günümüze ulaşan yapılardır. Şehir 2014 yılında yapılan secimle 2019 ‘da Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazanmıştır.

Plovdiv kenti Bulgaristan'ın en büyük şehirleri arasında 2.sırada yerini koruyor. Başkent Sofya'ya 130 kilometre uzaklığında olan Plovdiv, ülkemize çok yakın bir yerdedir. Türkiye'nin en uç kendi Edirne'den 160 kilometre uzaklıkta olan Plovdiv şehrinin güneyinde Meriç Nehri akmaktadır.

plovdiv şehri

Plovdiv, ülkenin başkentine göre çok daha hareketli bir şehir izlenimi vermektedir. Bakıldığında kentin park ve bahçeleri kalabalık. Şehirde gezerken ellerinde haritalar ile dolaşan çok sayıda yabancı turist ve tur kabilelerine rastlamanız mümkün. Plovdiv'de Türk nüfusunun oldukça fazla olduğunuda hatırlatmış olalım.

plovdiv şehir haritası

Plovdiv (Filibe)'ye tek başına geldiyseniz yanınıza almanız gereken en önemli araç şehir haritasıdır. Kent büyük bir kent ve nerede gezeceğinizi tam kestirebilmeniz için mutlaka bir haritadan yardım almanız gerekiyor. Yukarıdaki şehir haritasını sizler için paylaştık. Burada dikkatinizi çekecek en önemli yer turuncu alandır. Çünkü Plovdiv'de gezilebilecek en önemli yerler burada bulunuyor. 

Bulgaristan'ın bu eşsiz güzel kenti olan Plovdiv (Filibe)'i görmeye karar verdiyseniz hemen Plovdiv turlarımızdan bir tanesine katılın. Ayrıntılı bilgi almak için müşteri destek hattımız olan 0212 516 7067 numaralı hattımızı arayabilir veya web sitemizdeki Plovdiv turlarına tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.