Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Selanik ŞEHİR REHBERİ

Selanik Yunanistan’ın ikinci en büyük kentidir. Makedonya bölgesinin Yuna...

Selanik Yunanistan’ın ikinci en büyük kentidir. Makedonya bölgesinin Yunanistan içinde kalan kesiminin başkentidir. Selanik şehri Osmanlı ve Bizans imparatorluklarının ikinci önemli şehiri olarak altın dönemlerini yaşamıştır. Selanik şehir merkezinde yaklaşık 300 bin kişi yaşamaktadır. Bu nüfus Selaniğe bağlı köyler ve yerleşim birimlerininde eklenmesiyle 800 bin’e ulaşmaktadır.

Metropolitan Selaniğin nüfüsu 1 milyon 100 bin’dir. Selanik Balkanların İstanbul’dan sonra başkent olmayan şehirler arasında en büyük ikinci şehridir. Selanik aynı zamanda Yunanistan’ın ikinci büyük ekonomik, endüstriyel ve ticari merkezidir. Festivaller, hareketli yaşam tarzı ve sanat etkinlikleri sayesinde Selanik Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak tanımlanmaktadır. Selanik uluslararası ticaret fuarı ve Selanik Uluslararası film festivali bu etkinliklerden sadece ikisidir. Selanik şehrinin bilinen tarihi 2 bin yıldan uzun bir süreyi kapsamaktadır. Romalılar döneminde önemli bir metropolis, Bizans döneminde imparatorluğun en önemli ve en zengin ikinci şehri olmuştur. Ayrıca Osmanlı döneminde de büyük önem teşkil etmiştir.

Selanik şehrinde bir çok Romalı, Osmanlı ve Yahudi yapılarına rastlamak mümkündür. Şehrin en önemli üniversitesi Aristotales üniversitesidir. Üniversite aynı zamanda Balkanların en büyük üniversitesidir. Bir çok tarihi kültürün kaynaştığı Selanik şehri aynı zamanda oldukça popüler bir şehirdir. Her yıl milyonlarca turist şehri ziyaret etmektedir.

Selanik’te önemli tarihi yerler

1.Beyaz Kule: Deniz kenarında yer alan bu yuvarlak planlı, beyaz boyalı kule Selanik’in sembolü. Kulenin tarihi hakkında farklı rivayetler var. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde savunma amaçlı olarak kullanılmış. Bir dönem cezaevi olarak da kullanılan kule o sıralarda kötü bir ün edinmiş ve zaman zaman “kanlı kule” adı ile de anılmış. Sonraları bu kötü imajını unutturmak için beyaza boyanmış ve Beyaz Kule adı verilmiş. Bugün orijinal rengini tam korumasa da ismi hala Beyaz Kule. Kulenin içinde Selanik’te farklı tarih dilimlerinde günlük yaşamı gösteren bir müze var. Çok sayıda eserin yanı sıra kulede Bizans döneminden bir evin bire bir canlandırıldığı özel bölüm de görülebiliyor.

 

 

2.Atatürk Evi Müzesi: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği yer. Selanik Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle 1933’te evi satın alıp Mustafa Kemal Paşa’ya hediye etmeye karar vermiş; satın alma işlemleri tamamlanıp hediye edilmesi ancak 1937’de gerçekleşebilmiş. Yılda 50 binden fazla ziyaretçisi bulunan müze ev bahçesindeki Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi tarafından dikildiği rivayet olunan tarihi nar ağacı ile de tanınıyor. 2011’de Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından “modern anıt” olarak tescil edilen evin Türk ziyaretçiler için manevi değeri büyük. Günümüzde “Agiu Dimitriu Caddesi, Apostolu Pavlu Sokağı No: 17” adresinde bulunan evin Osmanlı dönemindeki adresi “Koca Kasım Paşa Mahallesi, Islahane Caddesi veya Numan Paşa Caddesi” şeklindeydi. 

 

 

3.Galerius Kemeri (Kamara): Selanik’in en önemli Roma yapılarından birisi ve Beyaz Kule ile birlikte sembol binalardan. Kemer Roma İmparatoru Galerius tarafından M.S. 298’de Sasaniler’e karşı kazanılan bir zaferi anıtlaştırmak üzere yaptırılmış. Yapının bazı parçaları artık tarihe gömülmüş olsa da ihtişamını hala koruduğu söylenebilir.

 

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.