Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Sofya ŞEHİR REHBERİ

Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin kuzeyinde Sıra...

Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin kuzeyinde Sıra Dağlar (Stara Planina) doğusunda ve güneydoğusunda Sredna Gora güneyinde ve güneybatısında Vitoşa Dağı, batısında ise sırasıyla Lülin, Viskar ve Çepıno Dağları yer almaktadır. Şehir İskar Nehri’nin sol kollarının üzerine kuruludur.

Sofya Şehir Rehberi

Sofya'nın tarihi eski çağlara uzanır. 7’ci ve 8’ci yüzyıllarda, bugünkü merkezinin bulunduğu yerde Trak kabilesi yaşamış. Balkan Yarımadasında Büyük zaferler kazanan Romalılar, Traklar'ın bağımsızlığına son vererek,kendi askeri düzenini kurmuş ve şehrin ismini Serdika olarak değiştirmişerdir. Yıllar sonra 14. Yüzyılda bu topraklar Osmanlı hakimiyeti altına girdi ve 1382 yılında Rumeli beylerbeyi buraya yerleşti. Bu şehir 14’cü yüzyılın sonlarından 19’cu yüzyılın nerdeyse sonuna kadar Osmanlı Devleti'nin egemenliği altında kaldı. 1877-1878 'de Rus orduları tarafından Osmanlı egemenliğinden kurtarıldıktan sonra, 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti olarak ilan edildi. O dönemde Sofya, savunma tesisatı kuvvetlendirilmiş, meslek ve ticarî bakımdan iyi gelişmiş, zengin bir şehirdi. Günümüzde Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinin başında gelir ve Balkanların Paris’i yakıştırılması yapılır.

Ülkenin politik, iş ve kültür merkezidir. Nüfusu yaklaşık olarak 1.3 miyon (2010 verileri, Kaynak: Sofya Belediyesi) kişidir, bu rakam toplam Bulgaristan nüfusunun neredeyse 5’te 1’ine karşılık gelmektedir. Bulgaristan’nın resmi dili Bulgarca’dır. Bununla birlikte Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte İngilizce diline önem verilmiş ve özellikle şehir merkezinde İngilizce konuşanların sayısı artmıştır. 

Sofya Şehir Rehberi

İklim / Hava Durumu: Nemli ve ılıman bir kara iklimine sahip olan Sofya’nın her tarafı dağlarla çevrilidir.Bu nedenle kış aylarında hava sıcaklığı eksi 15 dereceye kadar düşmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 30-35 dereceye kadar yükselmektedir.

Bulgar başkenti Sofya, ülkeye ekonomik açıdan çok büyük destek çıkmaktadır. Şehir politik ve kültür merkezi olarak Bulgaristan'ın en gözde şehri konumundadır. Yemyeşil doğası, sıcak ve soğuk mineralli kaplıca suları adeta ziyaretçilerini büyülemektedir. Sofya'nın 7000 yıl önce keşfedildiğini inanılmaktadır. Avrupa ve Balkan'ın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak kabul görülmektedir. Soya, ziyaretçilerine benzersiz bir kozmopolit şehir deneyimi yaşatmaktadır. Bunun yanı sıra ülkenin popüler tatil destinasyonlarından olan Viosha Dağı'nın hemen kıyısında olması Sofya'nın turistik açısından önemli bir şehir yapmaktadır. Sofya, canlı renkli ve özgür bir havaya sahip olup gece hayatı için ziyaretçilerine dur durak bilmeyen bir eğlence deneyimi yaşatmaktadır.

Sofya Gece Hayatı

Sofya mutfağı oldukça zengin bir çeşitten oluşmaktadır. Sofya ulusal ve uluslararası lezzetleriyle oldukça zengin bir şehirdir. Kentte her kategoride restorana raslamak oldukça mümkün. Sebze, et, sarımsak, soğan, yağ ve baharat çeşitleri Sofya mutfağının başlıca malzemeleridir. Bulgar yemekleri Türkiye ve Yunanistan'dan etkilenmiştir. Sarma (Sarmi), musakka (mousakka) ve baklava en sevilen yiyecekler arasındadır. 

Sofya Yemekleri

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.