Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Sozopol ŞEHİR REHBERİ

Sozopol Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında küçük bir kasabasıdır. ...

Sozopol Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısında küçük bir kasabasıdır. Tarihi yarımada üzerine kurulmuş olan Sozopol’un bir eski bir de yeni şehri vardır. Özellikle eski şehri dikkat çeken Sozopol yıllık çok sayıda turist ağırlamaktadır. İlginç mimarisi, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve bir çok tarihi eserleri yanı sıra Sozopol’un sahilleri de Bulgaristan’ın en çok tercih edilen yerleri arasındadır.

Sozopol Şehir Rehberi

Şimdi hazırsanız sizler ile birlikte harika bir Sozopol turuna çıkalım. Berhel blogundan Merve Durmaz, harika Sozopol turunu paylaşıyor.

Yeşil, mavi, doğa, ucuz tatil yapmak isteyen herkes için bir önerimiz var: Sozopol... Sozopol Burgas'ın 35 kilometre güneyinde olan bir Bulgar kasabası. İstanbul'dan 348 kilometre, Türkiye Sınırı Kırklareli Dereköy kapısından ise sadece 80 kilometre uzaklıkta. Kendi aracıyla veya tur firmaları ile bu kasabaya yolculuk yapacakları harika bir yolculuk keyfi bekliyor.  Yemyeşil bir orman içinde yapacağınız yolculuk sizlere zamanın nasıl geçtiğini unutturacaktır.

Sozopol'u ziyarete kendi özel aracımla gittim. Fakat bu bana biraz pahalıya patladı. Yeşil sigorta, benzin ücreti, pul ücretleri, sınır ücretleri vs.vs derken sizlere bir tur operatörüyle gitmenizi tavsiye ediyorum. Bunun için Berhel'i tercih edebilirsiniz. Dilerseniz de kendi aracınız ile Sozopol'u ziyaret edebilirsiniz.

Yollara genel olarak bakacak isek güzel, sadece sınırdan 5 - 10 kilometre çıkışta bozuk ve çukurlu yollar bulunuyor. Kendi aracınız ile buraya gidecekseniz ve ilk defa Sozopol'u ziyaret edecekseniz mutlaka çukurlara karşı dikkatli araba kullanmanız gerekiyor. Tabii ki emniyet kemerimizi bağlamayı da unutmayalım. Kendi aracınız ile gitmişseniz mutlaka Bulgaristan'ın hız limitlerine uymanız gerekiyor. Aksi halde pahalı bir fatura çıkarsa hiç şaşırmayın.

Sozopol'a varmadan 2 3 kilometre kala, tarlaların arasından yükselen harika görünümde olan ihtişamlı bir tarihi şatı görebilirsiniz. Siyah kuleleri, renk değiştiren taşları ile insanı büyüleyen bir tarihi şato görünümde olan bu eseri Orta Çağ eseri zannedebilirsiniz. Fakat böyle bir zâna düşerseniz yanılırsınız ki bu şato sadece 20 yaşında.

Ravadinovo Castle

Ravadinovo Şatosu olarak da bilinen bu şatonun inşasına 1996 yılında başlanmış ve hala yer yer deva metmektedir. Söylenenlere göre şatonun inşaatında Istranca dağlarından 20bin ton özel taş kullanılmıştır. Istranca dağlarındaki taşların kullanma nedeni ise şöyle; Jeolojik araştırmalara göre kayaların içindeki mikro elmas partikülleri güneş ışınında göre pırıltılar vermekte olup renk değiştirmektedir. Örneğin sabah saatlerinde şatoyu gördüğüzde pembe, öğlen saatlerinde gördüğünüzde ise beyaz olarak görebilirsiniz. Bunun için sakın "bu şatoyu hemen nasıl boyadılar böyle?" gibi bir soru işareti aklınıza gelmesin. 

Şöyle şatoyu merak edip arabamı durdurdum ve şatonun bahçesinden içeri girmek istedim. Girişte hemen beni Tumpel Şövalyesi'nin heykeli karşıladı. Şovalye ihtişamlı bir duruşu ile sizlere harika bir görüntü veriyor. Altında ise kısa bir not okuyorum: 

Sozopol

"Ben uzak topraklardan gelen bir yabancıyım. Yol boyunca seni kalbimde taşıdım, ruhumda sakladım , tıpkı bir annenin çocuğunu koruduğu gibi. Seni hayallerimde yarattım. Her bir taşın üzerine bir taş daha ekleyerek yaptım seni. Şimdi benim önümde durduğunu görebiliyorum, -rüzgara aşık perili şato."

Koca görüntülü şato büyük bir alan üzerine kurulmuş, bahçe, köprü ve çeşmelerle dolu bir yerdir.  
 
Sozopol Şehri
 
Sozopol'da göreceğim daha birçok yer var. Tarihi bir yarımada üzerinde kurulmuş olan bu kasabanın eski ve yeni şehri bulunuyor. Yeni şehir günümüzdeki yeni binalar ile inşa edilmiş boş bir alan görmek için kilometrelerce yol gideceğiniz bir yer. Buraya uğradıktan hemen sonra eski Sozopol'a doğru yol alıyorum. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, cumbali tarihi ahşap evleri, kilise ve şapeler ile şirin mi şirin bir eski Sozopol beni karşılıyor.  Sizde burayı ziyaret ederek harika bir anı yaşamaya hazır olun derim. Yanınıza varsa bir de fotoğraf makinası almayı unutmayın.
 
Sozopol'un Karadeniz'de olan limanlarındaki balık retorantlarında yada kafelerinde harika lezzetler tatmaya hazır olun. Çünkü gün batımında gideceğiniz bu liman restorant ve kafeleri harika bir tat bırakacağına çok eminim.
 
Sozopol
 
Kısa bir gezinti yaptıktan sonra Sozopol turumu bitiriyorum. Fakat bunu belirtmeden sözlerimi bitirmek istemiyorum. Sozopol hakkında öğrendiğim şeyler çok dikkatimi çekti. 
 
Zamanında meğer vampir avcılarının gözde mekanı olan Sozopol, 2012 yılında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu vampir kalıntılarına ulaşılmış. Kazı çalışmaları sonucu Kadın ve erkek isketlerinin kalp bölgesinden kalın demir kollarla saplanmış olarak bulunmuş. Gerçekten de çok ilginç!
 
Diğer öğrendiğim bir bilgi ise; Yine arkeolojik kazılar sonucu Sozopol yakınlarında Sv.Ivan adasında bulunan ve adanın eski tapınağı olarak bilinen yerde Hazreti Yahya'ya ait olduğu söylenen bir naaş bulunmuş. Bu bulgu Sozopol'u Avrupa'da din turizmi güzergahı olarak en çok ziyaret edilen bir kent haline getirmiş diyebiliriz.
 
Yazı:Merve Durmaz
İletişim:mervedurmaz@berhel.com
CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.