Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Tırnovo ŞEHİR REHBERİ

Veliko Tırnovo / Çarlar Şehri / Yantra Nehri’nin yamaçlarına kurulmuş o...

Veliko Tırnovo / Çarlar Şehri / Yantra Nehri’nin yamaçlarına kurulmuş olup 1187-1393 yıllarında 2’ci Bulgar Devletinin Başkentliğini yapmış bir Bulgaristan şehridir. Ortaçağdan gelen görkemli kalesi, Osmanlı izlerini yaşatan evleri ve çarşısıyla çok katmanlı, renkli bir şehirdir. Veliko Tırnovo, Bulgar tarihi açısından son derece önemli bir yer olduğundan dolayı 1965 yılında şehre Büyük, Yüce manasına gelen "Veliko" unvanı verilmiştir. Veliko Tırnovo ve Tsarevets Kalesi 17 Temmuz 1393 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş olup uzun yıllar burada farklı dinlerden insanlar bir arada barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Tsarevets, Tarnovo’nun aynı adlı Ortaçağ kalesinin konumlu olduğu en yüksek, büyük ve merkezi tepesinin ismidir. Avrupa’nın da bilhassa savunma duvarları itibariyle günümüze en iyi kalan Ortaçağ kalelerinden birisidir. Kale görkemiyle uzaktan kişiye tarihi bir film platosunda olduğu hissi veriyor. Savunma kuleleri ile en tepede konumlu tarihi patriklik sarayı, katedrali ve kulesi tüm heybetiyle boy gösteriyor. Günümüzde biraz Safranbolu’yu ve Amasya’yı andıran alımlı bir tarihi yerleşim merkezidir. Bulgar tarihinin önemli anıtlarına ev sahipliği yapmasının yanında Osmanlı izlerini de koruyor. Şehirde, yaklaşık 2bin den fazla Türk yaşamaktadır. Türklerin daha çok nehir kıyısındaki tarihi eski evlerde yaşamaktadırlar.

Veliko Tırnovo

Tırnovo, 1185 yılında ilan edilen 2.Bulgaristan İmparatorluğunun başkentliğini yapması ve 1393 yılına kadar Osmanlı devletinin gelip burayı fethetmesine kadar başkentlik yapan bir şehir olarak kaldı. Buda onu tarihi zenginlik olarak oldukça yükseltti diyebiliriz. Tırnovo, eğitim ve ekonomik ticaret merkezi olarak yerini ve ağırlığını her zaman korumuş ve günümüze kadar da devam ettirmeyi başarmıştır. Veliko Tırnovo, günümüze kadar birçok medeniyet değiştirmiş ve bu medeniyetlerin izini kendisiyle donatıp getirmiştir. İşte bu yüzden tarihi bir şehir olarak anılmaktadır.

Bulgar tarihinin çok önemli izlerini yaşatan Veliko Tırnovo, Osmanlı’nın burayı fethetmesinden sonra oldukça farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Böylelikle Bulgar tarihinin yanı sıra Osmanlı izlerini de hala yaşatmaktadır.

Veliko Tırnovo şehri, birbirinden güzel tarihi sivil mimari örnekleriyle dolu. Özellikle şehirdeki Gorki Sokağı bu planda öne çıkmaktadır. Tırnova’daki bu sokağı mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. 18. Ve 19. Yüzyıldan kalma Osmanlı evleri çiçekli pencereleriyle göz okşamaktadır. Ne yazık ki ülkemizde Osmanlı evleri çok az sayıda bulunmaktadır.

Veliko Tırnovo Şehir Rehberi ve Veliko Tırnovo Gezi Rehberi'ne ait resim galerisi

 

İklim / Hava Durumu: Nemli ve ılıman bir kara iklimine sahip olan Veliko Tırnovo ’nın her tarafı dağlarla çevrilidir.Bu nedenle kış aylarında hava sıcaklığı eksi 20 dereceye kadar düşmektedir.Yaz aylarında ise sıcaklıklar 30-35 dereceye kadar yükselmektedir.

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.