Yükleniyor...
0212 516 7067 info@berhelturizm.com

Varna ŞEHİR REHBERİ

Bu turumuzda Bulgaristan’ın Kuzey-Doğusunda yer alan Varna şehrini geziyoruz . Kara...

Bu turumuzda Bulgaristan’ın Kuzey-Doğusunda yer alan Varna şehrini geziyoruz .

Karadeniz kıyısındaki sahilleri ve tatil köyleri ile her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır ve bu sebepten dolayı Karadeniz’in incisi ya da Karadeniz’in İbiza’sı gibi lakapları ile ünlüdür  . 

Varna Bulgaristan’ın , başkent Sofya’dan ve Plovdiv (Filibe)’ten sonra,  3. Büyüklükte olan şehirdir.  Yaklaşık 350 bin kişilik bir nüfusa sahip olan şehir Bulgaristan’ın en büyük Limanına’da sahiptir.

Şehir gezip görülecek müzeler, kiliseler ve tarihi yapılar bakımından  çok zengindir .

Varna turumuzda görebileceğiniz yerler arasında yer alan Arkeoloji Kompleksi  1901 yılında kurulmuş ve günümüze dek tarihe ışık tutmaktadır.  100 bin ‘den fazla obje’ye ev sahipliği yapan bu müze tarih’ile ilgilenen  gezginlerin en önemli ziyaret noktalarından biridir .

Turumuzda bir diğer görülmeye değer tarihi eser ise 19. yüzyılda inşa edilen ve Bulgaristan’ın 2. En büyük katedrali olan Uspenie Bogorodiçno Katedrali’dir . Altın rengi kubbeleri ile , içi ve dışı nefes kesici güzelliği ile adeta bir masaldan çıkmış gibi . Bulgaristan’ın Ortodoks Hristiyanlığın’ın  sembollerinden biridir.

Varna bölgesinin en fazla turist çeken yerlerinden biri de 14 km uzaklığında bulunan Alaca Manastırıdır. Manastır adeta mağaraların oyulmasıyla yapılmıştır. Ortodoks Hristiyanlar’ın tarafından 12./13. Yüzyıl arası yapılmıştır ve 18. Yüzyıla kadar faaliyetini sürdürmüştür. İsmini Türkçeden  ‘alaca’ ,yani renkli anlamına gelen kelimesinden alıyor - nedeni ise duvarlarında yazılı ve yapılmış olan rengarenk ikonlar ve freskler. Günümüzde hala gizemli tarihini koruyor olsa da Bulgaristan’ın en çok görülmeye değer yerlerinden birisidir.

CANLI DESTEK AL
Müşteri temsilcisi ile görüşün
TATİL FIRSATLARI
Tıkla sınırlı kontenjanları kaçırma!
DESTİNASYONLAR
Şehir ve gezi rehberiniz.
E-Bülten Aboneliği
İlk senin haberin olsun.
Uygulamalarımız
Berhel şimdi tüm platformlarda.
Sosyal Medyada Biz

Bizleri sosyal medya mecralarında takip ederek fırsat ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.